Artykuł sponsorowany

Jak często należy opróżniać przydomową oczyszczalnię ścieków?

Jak często należy opróżniać przydomową oczyszczalnię ścieków?

Osoby mieszkające w miejscach, gdzie nie ma dostępu do kanalizacji publicznej, muszą wybrać alternatywne metody zagospodarowania ścieków bytowych. Mogą w tym celu wybudować szambo lub przydomową oczyszczalnię ścieków. Drugie z rozwiązań jest według specjalistów bardziej przyjazne dla środowiska. Przyjrzyjmy się więc najważniejszym zaletom oczyszczalni przydomowych, a także sprawdźmy, jak często trzeba je opróżniać z osadów i kto może to robić?

 Dlaczego warto wybrać przydomową oczyszczalnię ścieków?

Jednym z argumentów przemawiających za wyborem przydomowej oczyszczalni ścieków jest jej wysoka efektywność robocza. Wynika to z faktu, że ścieki z gospodarstwa domowego, trafiające do oczyszczalni przydomowej podlegają neutralizacji, a ich pozostałości bez szkody dla środowiska mogą zostać odprowadzone do gruntu lub zbiorników wodnych, bądź rowów melioracyjnych albo studni chłonnych. Na rynku jest dostępnych wiele typów oczyszczalni domowych, m.in. oczyszczalnie biologiczne, oczyszczalnie drenażowe oraz oczyszczalnie roślinne.

Kolejną zaletą oczyszczalni przydomowych jest prostota obsługi, a nawet jej brak, gdyż działają one samoczynnie. Trzeba jednak pamiętać o regularnym serwisowaniu urządzeń, a to może zapewnić Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodno-Ściekowej GEA-NOVA z Józefowa, które poza serwisem oczyszczalni przydomowych świadczy również inne usługi wodno-kanalizacyjne, m.in. konserwację oczyszczalni przemysłowych i przepompowni, czyszczenie instalacji kanalizacyjnych, a także wywóz nieczystości płynnych oraz inne prace związane z naprawą instalacji.

Z jaką częstotliwością opróżniać oczyszczalnie przydomowe?

Oczyszczalnie przydomowe, choć bardzo skutecznie neutralizują ścieki, podczas tego procesu generują jednak osady, które właściciel jest zobowiązany regularnie usuwać. Oczywiście nie robi tego sam, ale do tego celu wynajmuje specjalistyczną firmę, która usuwa osady z oczyszczalni przydomowych, a następnie poddaje je utylizacji. Częstotliwość, z jaką należy to robić, zależy od wielu czynników, m.in. typu oczyszczalni oraz liczby domowników. Przyjmuje się jednak, że taki zabieg musi być wykonany co najmniej raz w roku.

Opróżnienie oczyszczalni przydomowej z osadów wymaga zastosowania specjalistycznych urządzeń, np. pomp. Wynika to z faktu, że struktura osadów w odróżnieniu od nieczystości płynnych gromadzonych w szambie jest gęstsza oraz cięższa. Dlatego opróżnianie przydomowych oczyszczalni ścieków jest droższe niż wywóz szamba. Trzeba jednak pamiętać, że usługę taką zleca się znacznie rzadziej, niż opróżnianie przydomowego szamba, więc w ogólnym rozrachunku przydomowa oczyszczalnia ścieków jest tańsza w eksploatacji.